AKTni rivojlantirish ishlab chiqarish samaradorligiga xizmat qiladi
Nashr qilingan sana: 19.03.2025 16:46:19«O‘zbekko‘mir» AJ axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha muhim qadamlarni amalga oshirmoqda. Ko‘mir sanoatida joriy qilingan 491 komplekt kompyuter texnikasi bilan birga, korxonalarda mahalliy kompyuter tarmoqlari (LAN) faoliyat yuritmoqda. Ushbu tarmoqlar «O‘zbekko‘mir» AJ ijro apparati va tizimdagi asosiy korxonalarda joriy etilgan.
Korporativ tarmoqlar
Korporativ ma'lumotlar uzatish tarmog'i integratsiyalangan bo‘lib, «Uzbektelekom» AK filiali tomonidan 100 Mbit/s gacha tezlikda tashqi internet tarmog'iga ulanish imkonini beradi. Ulanish punktlari soni 8 ta bo‘lib, «O‘zbekko‘mir» AJda 322 nafar internet foydalanuvchisi mavjud. Barcha foydalanuvchilarga internetga kirishdan tashqari, bank-mijoz elektron to‘lov tizimidan foydalanish imkoniyati ham yaratilgan.
Elektron hujjat boshqaruvi
«O‘zbekko‘mir» AJ uchun korporativ pochta yaratish maqsadida coal.uz domeni tashkil etildi. Mavjud ofis boshqaruv tizimini takomillashtirish, axborot bilan ta'minlash va qarorlar qabul qilish jarayonlarini integratsiyalash uchun elektron hujjat boshqaruv tizimi (EDMS) 200 foydalanuvchi uchun PEGAS o‘rnatilgan.
Axborot tizimlari
«Angren» ko‘mir koni ishlashini markazlashtirilgan dispetcherlik nazoratining avtomatlashtirilgan axborot tizimi SCADA darajali tizimlar bilan birlashtirilgan MES darajasidagi tizim hisoblanadi. Axborot tizimini modernizatsiya qilish ishlari boshlandi, bu nafaqat o‘z AT (portal), balki uchinchi tomon «e-nakl» axborot tizimlari, «Raqamli energiya nazorati» va boshqa idoralar bilan integratsiyalashishga imkon beradigan qo‘shimcha modullarni yaratishni o‘z ichiga oladi.
Interaktiv xizmatlar portali
Axborot tizimini modernizatsiya qilish doirasida «Ko‘mir mahsulotlarini sotish bo‘yicha interaktiv xizmatlar portali» loyihasi amalga oshirilmoqda. Platformada ishlab chiqarish ko‘rsatkichlari bo‘yicha ma'lumotlar (qazib olish, ochish, omborlardagi qolganlar, iste'molchilarga jo‘natish) onlayn tarzda aks ettiriladi.
Axborot xavfsizligi
Aynan vaqtida axborot xavfsizligi sohasidagi ishlarni takomillashtirish, litsenziyalangan operatsion va antivirus dasturlari sotib olish, shuningdek, AKT sektorini malakali mutaxassislar tomonidan yetkazilishi talab etiladi. Bu yangi axborot tizimlari va texnologiyalaridan foydalanish va joriy etish samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Tarkibiy vazifalar
- Jamiyat bo‘linmalarida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini, elektron hujjat aylanishini faol joriy etishni davom ettirish.
- Korxonani raqamli transformatsiya yuzasidan o‘rganib chiqish, ko‘mir tarmog'ini ta'minlash strategiyasi asosida AKTni rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish va tasdiqlash.
- Tashkiliy va apparat-dasturiy ta'minot tizimlari va vositalaridan foydalanilgan holda axborotni himoya qilish vositalariga alohida e'tibor berish.
- AKT sohasida band bo‘lgan kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishga ko‘maklashish.
«O‘zbekko‘mir» AJ axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirishda yangi qadamlarni amalga oshirishga tayyor bo‘lib, bu sohadagi muvaffaqiyatlar korxona ishlab chiqarish samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.